PSYCHOTERAPIA

Psychoterapia to zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychicznej. Wspólną cechą wszystkich technik psychoterapii jest kontakt międzyludzki. Psychoterapia jest metodą z wyboru w leczeniu zaburzeń nerwicowych, depresyjnych, lękowych oraz zaburzeń osobowości. Często wspiera leczenie farmakologiczne.           W gabinecie prowadzi się terapię min w  nurcie Neurolingwistycznej Psychoterapii (NLPt). Jest to terapia ukierunkowana na przyszłość i zorientowana na cel, a przeszłością zajmuje się wówczas, gdy jest to niezbędne. Psychoterapia NLP- opiera się na mocnych stronach (wewnętrznych zasobach) klienta i dąży do ich rozwoju i wzmocnienia. W zależności od danego przypadku NLPt może mieć charakter długo- lub krótkoterminowy. Długość psychoterapii jest ustalana wspólnie przez psychoterapeutę i klienta.

Jednym z głównych założeń, na których opiera się neuro-lingwistyczna psychoterapia jest stwierdzenie Miltona H. Ericksona, że człowiek posiada wszystkie zasoby niezbędne do realizacji jego celów i rozwiązania problemów. Oznacza to, że osoby podejmujące psychoterapię w tym nurcie, oprócz zrozumienia natury i mechanizmów swoich problemów mają możliwość nauczyć się metod odkrywania swojego wewnętrznego potencjału, jego siły i możliwości oraz umiejętności wykorzystania go w najbardziej optymalny dla siebie sposób. Odnajdując indywidualną „ścieżkę dostępu” do źródła swojej siły, osoby te uczą się samodzielnego rozwiązywania problemów, wyznaczania i realizacji celów oraz rozwijania satysfakcjonujących relacji z ludźmi.

Sesje mają charakter spotkań indywidualnych, zwykle raz w tygodniu. W przypadku pracy z rodzinami oraz małżeństwami, do pracy psychoterapeutycznej zapraszani zarówno członkowie rodziny, jak i partnerzy w związkach. Warunki współpracy określa kontrakt zawarty na pierwszej sesji między psychoterapeutą i klientem dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na sesje zapraszam osoby które mają problemy o charakterze:

  • zaburzeń psychosomatycznych( bóle, przewlekłe schorzenia )
  • trudności emocjonalnych( wzmożony niepokój, niepewność, brak poczucia własnej wartości, nieśmiałość/wstydliwość, poczucie winy, smutku, samotność, bezsens życia)
  • obniżonego nastroju, depresji
  • doświadczające skutków stresu i wypalenie zawodowego
  • zaburzeń nerwicowych (np. lęki, fobie, natręctwa)
  • problemów  w relacjach ( rodzic-dziecko, problemy wychowawcze )
  • będące w kryzysie (np. utrata pracy, rozwód itp.).

 

TECHNIKI RELAKSACYJNE

Różnorodne techniki relaksacyjne mogą pomóc przywrócić systemowi nerwowemu równowagę poprzez wutwarzanie reakcji odprężenia.

Nauka podstaw technik relaksacyjnych nie jest trudna, ale wymaga praktyki. Należy poświęcić im co najmniej 10-20 minut dziennie. Jeśli to brzmi jak trudne zobowiązanie, pamiętajmy, że wiele z tych technik może zostać włączonych do istniejącego rozkładu dnia i praktykowanych codziennie przy biurku czy w autobusie podczas porannej jazdy do pracy.
Nie ma jednej techniki relaksacyjnej, która jest dobra dla wszystkich. Przy wyborze techniki relaksacyjne  każdy musi uwzględnić swoje potrzeby, preferencje, poziom sprawności fizycznej i sposób w jaki reaguje na stres. Jeśli złościsz się i bywasz wyprowadzony z równowagi możesz potrzebować technik wyciszających, takich jak medytacja czy głębokie oddychanie. Jeśli pod wpływem stresu  stajesz się smutny lub wycofany możesz odpowiedzieć najlepiej na techniki relaksacyjne, które są stymulujące i pobudzają system nerwowy, takie jak rytmiczne ćwiczenia. 

Technika głębokiego oddychania

Głębokie oddychanie ( przeponowe ) jest prostą techniką relaksacyjną. Jest łatwa do nauki ,może być praktykowana w dowolnym miejscu i szybko przynosi ulgę w stresie. Oddychanie przeponowe jest podstawą wielu innych praktyk relaksacyjnych i może być łączone z innymi elementami, takimi jak odprężająca aromaterapia i muzykoterapia. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to kilka minut czasu i miejsce do wygodnego rozciągnięcia się. Kluczem do tej techniki jest oddychanie  przeponą ( brzuchem). 
Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej a drugą na brzuchu. Nabieraj  powietrze nosem i wydychaj ustami.Biorąc głęboki wdech- unosisz brzuch w górę ,a przy wydechu ,wciągasz brzuch. Podczas wydechu policz powoli do trzech i pomyśl słowo "relaks"
Jeśli masz trudności z oddychaniem przeponowym siedząc, spróbuj na podłodze. Umieść niewielką książkę na brzuchu i staraj się oddychać tak, żeby książka wznosiła się przy wdechu i opadała przy wydechu.

Technika napinania i rozluźniania mięśni

Technika ta obejmuje dwuetapowy proces, w którym systematycznie napina się i rozluźnia różne grupy mięśni. Regularnie praktykowana ta technika pozwala rozpoznawać i zwalczać pierwsze oznaki napięcia mięśniowego, które towarzyszy stresowi.
Napinanie i rozluźnianie mięśni powinno zaczynać się od stóp a kończyć na twarzy. Należy rozpiąć ubranie, zdjąć buty i położyć się wygodnie. Poświęć kilka minut na głębokie oddychanie. Następnie  powoli napiąć mięśnie prawej nogi, ściskając tak mocno, jak to tylko możliwe i wytrzymać licząc do 10. Rozluźnić, pozostać w tym spokojnym stanie się na chwilę, oddychając głęboko i powoli. Następnie przenieść swoją uwagę na lewą stopę.

Skanowanie ciała

Skanowanie ciała to technika radzenia sobie ze stresem podobna do opisanej powyżej, z tym wyjątkiem, że nie napina i rozluźnia się mięśni, ale po prostu skupia na odczuciach w każdej części ciała.
Połóż się na plecach, nogi skrzyżowane, ramiona rozluźnione po bokach, oczy zamknięte. Skoncentruj się na oddychaniu, pozwalając brzuchowi wznosić się przy wdechu i opadać podczas wydechu. Oddychaj głęboko przez około dwie minuty, aż zaczniesz czuć się komfortowo i przyjemnie.
Skoncentruj swoją uwagę na palcach prawej nogi. Wyobraź sobie, że głęboki oddech płynie do palców stóp. Skup się na tym obszarze przez dwie minuty. Przenieś swoją uwagę na podeszwę prawej stopy, potem do prawej kostki i dalej. Zwróć szczególną uwagę na obszary ciała, w których odczuwasz ból lub dyskomfort. Po dotarciu na sam czubek głowy niech twój oddech wyjdzie poza swoje ciało i wyobraź sobie, że unosi się nad tobą.

Koncentracja na teraźniejszości

Uważność to zdolność koncentrowania świadomości na tym, jak się czujesz teraz, w tym momencie. Myślenie o przeszłości - obwinianie i osądzanie się lub martwienie o przyszłość często bywa bardzo stresujące. Ale rozkoszowanie się w spokoju i skupieniu na chwili obecnej może przynieść ukojenie. Uważność można zastosować podczas chodzenia, ćwiczenia, jedzenia lub medytacji.
Można skupiać uwagę na jednej powtarzalnej czynności, np. oddechu, powtarzaniu kilku słów lub obserwowaniu płomienia świecy, a następnie uwolnić wewnętrzne myśli i doznania.
Kluczowymi punktami praktykowania są: cicha okolica, wygodna pozycja, punkt skupienia uwagi. Ten punkt może być wewnętrzny -uczucie lub wymyślona scena - lub  zewnętrzny - obiekt lub znaczące słowo lub fraza.
Postawa powinna być spostrzegawcza i niekrytyczna. Jeśli jakaś myśl przeszkadza podczas sesji relaksacyjnej, nie należy z nią walczyć. 

Twórcza Wizualizacja

Wizualizacja lub jest odmianą tradycyjnej medytacji, która wymaga zatrudnienia wszystkich zmysłów. Polega na wyobrażaniu sobie sceny, w której poczujesz się komfortowo, wolny od napięć i niepokoju.
Wybierz co jest najbardziej uspokajające dla Ciebie, czy tropikalna plaża, ulubione miejsce z dzieciństwa, morze czy zielony las. Znajdź ciche miejsce relaksu. Zamknij oczy i wyobraź sobie wymarzone miejsce tak żywo, jak tylko potrafisz - wszystko, co można zobaczyć, usłyszeć, powąchać i poczuć. Wizualizacja działa najlepiej, jeśli zawiera możliwie najwięcej danych sensorycznych płynących ze zmysłów. 

Joga 

Joga obejmuje szereg zarówno aktywnych i pasywnych pozycji, w połączeniu z głębokim oddychaniem.Zmniejsza niepokój i stres oraz poprawia elastyczność stawów , wytrzymałość i równowagę. Praktykowana regularnie może wzmocnić reakcję odprężenia w codziennym życiu. 

Ćwiczenia rytmiczne

Rytmiczne ćwiczenia, takie jak bieganie, spacery, pływanie łódką lub jazda na rowerze, taniec , są najbardziej skuteczne w zwalczaniu stresu, kiedy towarzyszy im koncentracja uwagi,  pełne zaangażowanie w chwilę obecną i to, jak twoje ciało czuje się teraz. W czasie ćwiczeń należy  skupiać się na pracy ciała i oddechu.

Nauka relaksacji może stanowić początkowo wyzwanie. Może nam być trudno odciąć się od otaczających nas bodźców i rozpraszaczy, zwłaszcza kiedy jesteśmy we własnym domu.Dobrze jest  skorzystać z  pomocy specjalisty. Zapraszam  więc na techniki relaksacji  , indywidualne i grupowe do mojego gabinetu .